Як допомогти дитині адаптуватися до дитячого садка?

· В першу чергу підготуйте себе. Зберіться. Ваша невпевненість і зайва тривога може зашкодити дитині, якій і так важко.

· У садку вашій дитині потрібно навчитися жити з дітьми і дорослими без вашої допомоги. Щоб йому було легше це зробити, навчайте його спілкуватися вже зараз. Частіше ходіть на дитячі майданчики, в гості, в парк. Допоможіть дитині знайомитися з дітьми, ділитися, гратися разом. Весь цей досвід стане в нагоді у дитячому садку.

· Вашій дитині буде набагато легше звикати до ДНЗ якщо в неї сформовані навички самообслуговування та особистої гігієни. (проситься на горщик, самостійно їсть,миє руки, може хоча б частково одягатися)

· Дитині важко відразу звикнути до нової обстановки. Тому адаптація повинна відбуватися поступово. Спочатку залишайте дитину на 1-2 години, потім до обіду.

· Коли йдете, завжди повідомляйте дитині, що ви обов’язково повернетеся за нею. Добре буде уточнити, коли саме це станеться(ви можете посилатися на розпорядок дня. Наприклад, "Я прийду за тобою, як тільки ви повернетеся з прогулянки"). І, звичайно ж, виконайте обіцянку.

· Ніколи не лякайте дитину садком. Не сваріть і не смієтеся з її небажання йти туди.

· Дайте дитині в дитячий садок улюблену іграшку.

· Підтримуйте дитину в період адаптації, менше звертайте увагу на її примхи, даруйте своє тепло і любов. Намагайтеся не змінювати нічого в житті дитини в цей період Бережіть нервову систему дитини!

· Подбайте про те, щоб у сім’ї склалася спокійна, дружня атмосфера.

Адаптація - це процес пристосування організму до нових умов. Є нові умови - значить, обов'язково повинна бути і адаптація. Навіть якщо її на перший погляд не видно.

Адаптація - це не добре і не погано, це нормально, а нові умови - завжди стрес. У незнайомій ситуації дитячого садка дитина переживає нові емоції, звикає до нового розпорядку дня і нових людей. Але переживати стрес можна по-різному. Конструктивно - освоюючи нові умови, або деструктивно - руйнуючи самого себе. Якщо батьки розуміють, що відбувається з дитиною, і допомагають їй, як правило, звикання до садка проходить набагато легше.

Період звикання в середньому триває від двох до чотирьох місяців. Іноді, якщо дитина звикає до дошкільного закладу важко, цей процес може затягнутися до 6-8 місяців.

Перший етап - орієнтовний. Дитина потрапила в нову ситуацію, і що в ній робити, абсолютно не зрозуміло. Одні діти плачуть, інші захоплені новими іграшками і, здається, не помічають змін.

Потім ефект новизни проходить, дитина вже втомився від щоденної потреби рано вставати , від розлуки з мамою. З’являються сльози вранці і істерики ввечері. Дитина може втратити у вазі або навіть захворіти. Цей період займає близько двох тижнів у випадку легкої адаптації, місяць – півтора - у разі середньої, у важких випадках затягується надовго.

Наступний етап звикання вже не такий яскравий, здається, що вже все закінчилося. Але це не так. Навіть якщо дитина не плаче вранці, їсть, спить і активно грається, адаптація ще триває. Просто малюк вже почав справлятися зі стресом. На цьому етапі його в жодному разі не можна перевантажувати, інакше може статися зрив, що, швидше за все, обернеться хворобою дитини.

У дитсадку, особливо в ясельних групах, практикується так звана "м'яка адаптація". Спочатку діти ходять туди на 1-2 години, потім до обіду, через місяць починають залишатися на сон, а на повний день залишаються тільки через півтора-два місяці. Це часто викликає невдоволення батьків: мовляв, вихователі не хочуть працювати, ось і вимагають під приводом адаптації забирати дітей так рано. Адже дитина вже не плаче і цілком могла б і через два тижні ходити в дитячий садок на весь день. Звичайно, могла б. Але це і є те перевантаження, яке може проявитися в постійних хворобах. Тому дуже важливо розуміти, що м'яка адаптація - це саме турбота про дитину.

Які ж ознаки стресу в період адаптації

По-перше, це будь-які фізіологічні порушення: від порушення сну, відмови від їжі та ігнорування горщика до проявів патозвичок (гризіння нігтів, смоктання пальців,’’розгойдування маятника’’ нервовий тик). Зниження апетиту, погіршення сну, навіть втрата ваги - це все припустимо, якщо виражене в незначній формі і не затягується надовго. Однак, якщо дитина взагалі не їсть,не спить , на нервовому ґрунті починається різноманітні соматичні розлади,то це вже та сама важка адаптація, яку не можна пускати на самоплив.

По-друге, змінюється поведінка дитини. Дитина стає більш вимогливою, капризною, проситься на руки, проявляє ознаки агресії,або навпаки стає замкненою,байдужою. Це теж нормально, так вона позбавляється від негативних емоцій.

По-третє, це хвороби. Найчастіше в дитячому садку діти хворіють саме через стрес.

Те, як буде проходити адаптація, залежить і від здоров'я дитини. Часто хворіючі діти, діти з підвищеною збудливістю звикатимуть до садочка складніше.

Крім того, на процес адаптації впливають не тільки індивідуальні особливості дитини та стан її здоров’я, але і клімат в родині, ставлення батьків до садка і вихователів.

Кiлькiсть переглядiв: 423

Коментарi